Перейти до вмісту

Громадянська освіта. Урок 10

<- На основну сторінку

Яку роль відіграють політичні партії та громадські організації у розвитку демократії.

Текстом

Вітаю вас, друзі!

Ви мабуть вже неодноразово звертали увагу, як в нашому інформаційному полі, особливо перед виборами, з’являється реклама різних політичних партій.   Інформаційні ролики на телебаченні, великі білборди із назвами політичних партій та портретами їх лідерів вздовж доріг,  політична реклама в інтернеті тощо. Інколи це нам може і набридати,   але з іншого боку наявність різних політичних партій, навіть з протилежними політичними поглядами, є атрибутом демократичного суспільства.  А коли в країні існує одна єдина і правильна політична партія, як ми називаємо такі суспільства? Так і з уроків історії і з досвіду життя окремих сучасних країн, ви вже  знаєте, – такі суспільства є авторитарними і тоталітарними.

Отже, сьогодні  давайте разом спробуємо розібратися а що таке політична партія, для чого вони існують, якою є їхня місія і чому демократія не може існувати без різних політичних партій.  І звичайно поговоримо  про те  для чого, чи варто, чи можна вже,  або чи потрібно вступати / бути членом тої чи іншої партії. 

 Отже, про все по порядку.

Порядок утворення, права та обов’язки, повноваження та обмеження щодо діяльності політичних партій та громадських організацій в Україні регламентують Конституція України (статті 36 та 37), закони України «Про політичні партії в Україні» та «Про громадські об’єднання», «Про молодіжні та дитячі громадські організації».

Політичні партії в Україні створюються і діють тільки із всеукраїнським статусом.

Хто може бути членом політичної партії в Україні?

Законодавство забороняє створення і діяльність структурних утворень політичних партій в органах виконавчої та судової влади і виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, а також на державних підприємствах, у навчальних закладах та інших державних установах і організаціях.

Також заборонено бути членами політичних партій суддям, прокурорам, поліцейським, військовим, співробітникам СБУ, працівникам інших державних органів виконавчої влади.

Якими є найважливіші права політичних партій?

Політичним партіям гарантується свобода опозиційної діяльності.

Можна виділити п’ять характерних ознак, які відрізняють сучасні політичні партії від інших організацій.

Демократичне суспільство виключає можливість функціонування однієї єдиної партії. Партій неодмінно має бути від двох і більше, оскільки вони мають змагатися за вплив на суспільство своїми ідеологіями, програмами, пріоритетами у зовнішній та внутрішній політиці держави. Функціонування кількох партій у державі (багатопартійність) сприяє здоровій конкуренції у їхній діяльності на користь суспільства, контролю опозиції за владою. Така система є важливою передумовою демократизації суспільства, рівноваги та стабільності.

Отже, для чого суспільству потрібні політичні партії?

Політичні партії суттєво впливають на формування та діяльність на всіх рівнях – від центральних до місцевих органів державної влади та самоврядування, реалізують свої програми, вимоги, пропозиції тощо. Якщо партія отримала більшість мандатів на виборах, вона має право формувати уряд одноосібно та їй забезпечено більшість у парламенті. Якщо жодна з партій не здобуває більшості, партіям доводиться об’єднуватися у коаліції і формувати двопартійні чи багато-партійні уряди та коаліційну більшість у парламенті.

Найактивнішу діяльність партії провадять під час виборів: формують передвиборчі платформи, розробляють програми, висувають кандидатів, агітують, пробуджують інтерес у суспільства до виборів, борються за голоси, здійснюють контроль за дотриманням правил виборчих перегонів тощо. 

Залучення громадян до політичної діяльності (агітація, участь у виборах, робота на дільниці тощо) є запорукою їхньої активної громадянської позиції, формування відповідального, свідомого суспільства.

 Така кількість політичних партій в Україні свідчить не про високий рівень демократії, а навпаки, про неусвідомленість українським суспільство своїх економічних, політичних та соціальних орієнтирів.

Інтереси й потреби різних верств населення в демократичному суспільстві репрезентують також різноманітні громадські організації, об’єднання й рухи. 

Існує багато видів громадських організацій. Це професійні спілки, жіночі, молодіжні, ветеранські, дитячі організації, наукові, технічні, культурно-просвітницькі, фізкультурно-спортивні та інші добровільні об’єднання громадян, творчі спілки, земляцтва, фонди, асоціації тощо. Вони можуть мати різні назви: організація, об’єднання, спілка, товариство, клуб, гурток, рада, фонд, асоціація тощо.

Ці організації об’єднують людей для задоволення та захисту їхніх спільних потреб та інтересів: спортивних, економічних, соціальних, культурних, правових (правозахисні), освітніх (педагоги, студенти), вікових (дитячі, молодіжні), релігійних, національних, фахових, екологічних, статевих (жіночі організації) тощо.

Законодавство України надає можливість створювати молодіжні і дитячі громадські організації.

Як створюються і хто може бути засновником громадської організації?

Громадські організації діють на основі статуту й мають бути зареєстровані у Міністерстві юстиції України. Вони можуть здійснювати свою діяльність із статусом юридичної особи чи без такого статусу.

Членство в молодіжних та дитячих громадських організаціях може бути індивідуальним і колективним.

Членами молодіжних громадських організацій можуть бути особи віком від 14 до 35 років, а членами дитячих громадських організацій – особи віком від 6 до 18 років. Вступ дітей віком до 10 років до дитячих громадських організацій здійснюється за письмовою згодою батьків, усиновителів, опікунів або піклувальників.

На відміну від політичних партій, громадські організації можуть бути місцевими (можуть бути створені у класі, в навчальному закладі, на підприємстві, в селі, в місті, тощо), регіональними (районними, обласними), всеукраїнськими, міжнародними.

Також одна особа може бути одночасно членом кількох чи багатьох громадських організацій.

Законодавство в демократичних державах визнає право громадських організацій на проведення політичних акцій (зібрань, мітингів, пікетів, демонстрацій, страйків).

У демократичному суспільстві громадські організації є школою активності, ознакою громадянського суспільства. А також громадські організації покликані вирішувати ті проблеми, котрі не знаходять належної уваги і розв’язання в державі (це стосується насамперед різного роду економічних, соціальних, культурних аспектів життя).

Отже, політичні партії і громадські організації є важливими складовими сучасного громадянського суспільства, які в різних формах і різними засобами здійснюють вплив на політику держави, сприяють долученню широкого кола людей до активного громадсько-політичного життя.

Створено з використанням матеріалів www.citizen.in.ua