Як реалізується європейський вектор розвитку України
Вітаємо вас!
Мабуть що серед вас є ті, кому знайома мелодія, яку ви тільки що чули. Так це «Ода до радості» ― музика фіналу Дев’ятої симфонії Людвіґа ван Бетховена, написаного на вірші Фрідріха Шиллера. 1972 року «Ода до радості» стала офіційним гімном Ради Європи, а від 1985 року ця мелодія є гімном Європейського Союзу.
Сьогодні поговоримо про особливий суспільний феномен, який криється за усім вам відомими словом – Європа. Мабуть, у вас виникає безліч асоціацій, коли ви чуєте це слово: європейська культура, європейські цінності, «євробачення» і навіть «євроремонт». Впродовж останніх років Європа для українців видається певним ідеалом, до якого варто і потрібно прагнути. Саме тому, для нас з одного боку Європа це певна територія зі своєю особливою і не простою історією, а з іншого, – певна життєва візія.
Європа для нас це також складний набір інституцій – ОБСЄ (Організація з безпеки та співробітництва у Європі), Рада Європи, Європейський суд з прав людини, але в центрі стоїть Європейський Союз, який є унікальною організацією, котра політично ознаменувала тривалий процес інтеграції полікультурної європейської спільноти.
Модуль 1 Яким був шлях європейців до об’єднаної Європи?
Ідея об’єднання європейських держав започаткована у далекому минулому. Вже від ХІ століття почали з’являтися уявлення про Європу як про щось єдине. У XIV ст. з’являються європейські проекти ― плани об’єднання Європи на основі договору, формуються ідейні передумови інтеграції в руслі «європейської ідеї». Ідея єдиної Європи не раз виникала у європейських політиків (Сполучені Штати Європи, Пан’Європа, Європейський дім та ін.), проте втілилася вона лише у другій половині ХХ ст. Уперше процес європейської інтеграції набув інституційного оформлення на рівні економічної співпраці.
9 травня 1950 року міністр закордонних справ Франції Моріс Шуман запропонував так званий «план Шумана», який полягав у створенні спільного ринку вугільної і сталеливарної продукції західноєвропейських країн. Подолавши складний шлях інтеграційних процесів європейці створили Союз (ЄС), який реально функціонує, розвивається і забезпечує поступальний розвиток всіх країн Європи.
Майте на увазі, інтеграція (від лат. лат. Integratio) ― означає відновлення, поєднання, взаємопроникнення. Це процес об’єднання будь-яких елементів (частин) в одне ціле. Процес взаємозближення й утворення взаємозв’язків.
Європейська інтеграція ― це процес політичної, юридичної, економічної, соціальної та культурної інтеграції європейських держав на основі таких засад:
• Спільні духовні цінності та сумісні політичні ідеали;
• Спільний економічний і науково-технічний розвиток;
• Спільність інтересів з головних питань міжнародного життя;
• Спільна військова безпека;
• Спільна валюта;
Європейські держави створили спільні інституції, яким делегували частину своїх національних повноважень (Європейська комісія, Рада Європейського Союзу, Європейський парламент та інші). Отже, рішення в певних сферах спільних інтересів країн Європейського Союзу можуть ухвалюватись демократичним шляхом на загальноєвропейському рівні.
Модуль 2 Якими є цілі та цінності ЄС
Засадничою угодою про створення Європейського Союзу вважається Маастрихтський договір, 1992 р. (англ. MaastrichtTreaty). У ньому зокрема зазначається:
Європейський Союз сприяє економічному, соціальному і територіальному згуртуванню і солідарності держав-членів.
Європейський Союз шанує багатство свого культурного і мовного різноманіття та піклується про збереження і розвиток європейської культурної спадщини.
Європейський Союз створює економічний і валютний союз, грошовою одиницею якого є євро.
У своїх відносинах з рештою світу Європейський Союз сприяє миру, безпеці, сталому розвитку планети, солідарності і взаємній повазі народів, вільній та справедливій торгівлі, викоріненню бідності та захисту прав людини, в тому числі прав дитини.
Цінності Європейського Союзу є загальними для країн-членів у суспільстві, і зокрема мова йде про людську гідність, свободу, демократію, рівність, верховенство права, права людини, толерантність, справедливість та солідарність. Такі цінності є невід’ємною частиною європейського способу життя.
Просимо вас задуматись над тим, а як такі європейські цінності співвідносяться з вашими особистими цінностями та переконаннями. Обговоріть це зі своїми рідними, друзями чи однокласниками.
Модуль 3 Як працюють інституції ЄС
ЄС діє через систему наднаціональних інституцій та спільно узгоджених рішень держав-членів.
А саме це є:
Європейський Парламент – законодавчий орган, який представляє громадян ЄС;
Рада Європейського Союзу – законодавчий орган, який представляє держави члени;
Європейська Комісія – виконавчий органі ЄС;
Європейський суд аудиторів;
Суд Європейського Союзу;
Цікавим для вас буде знати той факт, що громадянство Європейського Союзу визначається наявністю громадянства однієї з його країн-членів. Будь-який громадянин держави ЄС вважається громадянином Європейського Союзу.
Окрім прав та обов’язків, визначених у Договорі про створення Європейської Спільноти, громадянство Союзу означає три спеціальних права:
• свобода пересування та проживання будь-де на території Європейського Союзу;
• право голосувати та висувати свою кандидатуру на виборах до місцевих органів управління та до Європейського Парламенту в країні проживання;
• дипломатичний і консульський захист з боку органів будь-якої держави ЄС.
Про гімн Європейського Союзу ви вже чули, а чи знаєте, що гаслом Європейськго Союзу є «Єдність у різноманітті»(лат. In varietate concordia).
1985 року Європейська Рада ухвалила рішення, згідно з яким прапор, який доти був символом Ради Європи, став також офіційною емблемою Європейського Союзу. Синє поле з дванадцятьма золотими зірками в центрі, розміщеними по колу, є прапором Європейського Союзу та символізує союз народів Європи. Кількість зірок незмінна, коло є уособленням єдності.
Усім вам мабуть також відомо, що День Європи — свято, що відзначається в країнах Європейського Союзу 9 травня, а від 2003 року також і в Україні у третю суботу травня.
Чи може Україна стати членом Європейського Союзу, а ми усі його громадянами ? Так звичайно. Членом такого інтеграційного об’єднання має право стати будь-яка європейська держава, що дотримується демократичних принципів суспільного ладу, має відповідне до норм права ЄС законодавство та необхідний високий рівень економічного розвитку.
Як бачите, все можливо, але для цього потрібно прагнути і багато працювати.
А про те, як саме це зробити конкретно, поговоримо на наступному нашому уроці.
До зустрічі.
Вітаємо вас!
Звичним для нас стало чути слова «євровибір» «європейський вектор розвитку». Євроінтеграція важлива для українців, оскільки вона є яскравим свідченням, що Україна – це невід’ємна частина Європи, що ми можемо у себе впровадити кращий досвід європейських країн і стати у майбутньому повноправним членом ЄС.
Сьогодні ми поговоримо про перспективи європейського членства України, про політику, яку здійснює ЄС щодо України сьогодні.
Модуль 1. Яку політику щодо сусідів здійснює ЄС
Східне партнерство ― зовнішня політика Європейського Союзу, яка охоплює країни-члени ЄС та шість східноєвропейських країн ― Україну, Молдову, Грузію, Азербайджан, Білорусь та Вірменію.
Ініціатива Східного Партнерства не передбачала членства в ЄС для країн-учасниць, і не визначала формату майбутніх відносин між Європейським Союзом та країнами СхП. Таким чином, частина європейських країн вбачала у цій ініціативі певний підготовчий етап до набуття членства в ЄС країнами пострадянського простору.
Основна мета Східного Партнерства – сприяння політичним та економічним реформам у країнах-партнерах через:
-
укладання Угоди про асоціацію;
-
створення зони вільної торгівлі (ЗВТ);
-
лібералізацію візового режиму з ЄС;
-
підтримку стабільності та безпеки у регіоні;
-
розвиток енергетичної галузі;
-
захист навколишнього середовища.
Через 10 років, Східне партнерство переходить на новий етап. Керівні органи ЄС виробили документ під назвою “Політика Східного партнерства після 2020 року. Посилення стійкості – “Східне партнерство”, яке працює для всіх”,передбачає, що заходи зі зближення між ЄС та країнами-сусідами на Сході буде посилено. Йдеться про те, що зближенню сприятимуть:
– економічна кооперація, що сприяє створенню робочих місць і підтримці молоді,
-цифрова трансформація
– модернізація технологій,
– екологічні програми, які підтримують сталість клімату,
програми мобільності громадян.
Модуль 2. Яку роль відіграє Угода про асоціацію Україна ― ЄС.
Ініціативу Східного Партнерства Україна розглядала як більшу можливість для інтеграції з Європейським союзом. Адже згідно 49 статті Лісабонського договору, будь-яка європейська країна має перспективу членства в ЄС, за умови досягнення необхідних критеріїв.
Критерії, яким мають відповідати державикандидати на вступ до Європейського Союзу були схвалені на засіданні Європейської Ради у Копенгагені у червні 1993 р. і включають в себе:
-
стабільність інститутів, що гарантують демократію, верховенство права, повагу до прав людини, повагу і захист національних меншин (політичні критерії);
-
наявність дієвої ринкової економіки і здатність витримувати конкурентний тиск і дію ринкових сил у межах ЄС (економічні критерії);
-
здатність узяти на себе зобов’язання, що випливають з членства в ЄС, включаючи суворе дотримання цілей політичного, економічного, валютного союзу (інші критерії).
У 2013 р. було завершено роботу над текстом Угоди про асоціацію Україна ― ЄС. Коли екс-президент Віктор Янукович відмовився підписувати Угоду на саміті у Вільнюсі у листопаді 2013, то наслідком став протест українських громадян Євромайдан і українська Революція гідності, що тривали у грудні 2013 –лютому 2014 р. Внаслідок зміни політичної влади в Україні після втечі В. Януковича та формування нового уряду відбулося підписання політичної частини Угоди про асоціацію у березні 2014р, а економічна частина угоди була підписана між Україною у червні 2014 р. 16 вересня 2014 р. Верховна Рада України та Європейський Парламент синхронно ратифікували Угоду про асоціацію між Україною та ЄС.
Значення Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом стратегічне. Вона відкриває перед Україною значну перспективу в усіх сферах.
Угода про асоціацію за своїм обсягом і тематичним охопленням є найбільшим міжнародно-правовим документом за всю історію України та найбільшим міжнародним договором з третьою країною, коли-небудь укладеним Європейським Союзом. Вона визначає якісно новий формат відносин між Україною та ЄС на принципах «політичної асоціації та економічної інтеграції» і слугує стратегічним орієнтиром системних соціально-економічних реформ в Україні. Передбачена Угодою поглиблена та всеохоплююча зона вільної торгівлі між Україною та ЄС визначатиме правову базу для вільного переміщення товарів, послуг, капіталів, частково робочої сили між Україною та ЄС, а також регуляторного наближення, спрямованого на поступове входження економіки України до спільного ринку ЄС. Отже, розвиток економіки, політики та культури має бути спільним. Також це дає Україні розуміння, куди рухаємося, і який наш геополітичний вибір.
Угода про асоціацію та зона вільної торгівлі з ЄС є двигуном розвитку української економіки, адже це відкрило шлях до найбільшого ринку на континенті.
За цей час українці отримали безвіз, студенти – ширший доступ до європейських освітніх програм, підприємці – до доступних кредитів та інші можливості.
ЄС став для України не тільки торговельним партнером, але й надійним другом, що готовий підтримати у важку хвилину, як під час пандемії чи повені на Західній Україні.
Модуль 3 Якими є перспективи європейського членства України
Як відомо, Угода про асоціацію не передбачає перспективу членства України в ЄС, але і не закриває цей шлях. Вступ до ЄС відбувається в кілька етапів:
Розгляньте і обдумайте зображення
Схема Етапи вступу до ЄС
– підписання Угоди про асоціацію
– включення в офіційну програму розширення ЄС
– подача заявки на вступ
– отримання статусу кандидата в члени ЄС
– вступ до ЄС
Україна знаходиться на першому з цих етапів. Як і будь-яка інша європейська держава Україна має європейську перспективу і може подавати заявку на членство в ЄС за умови досягнення «Копенгагенських критеріїв».
У даний момент не може йтися про окреслення ЄС перспектив членства для України. Україні ж залишається єдина на сьогодні можливість якомога повніше використати формат «Східного партнерства», щоб реалізувати наміри європейської інтеграції, тобто наближення до стандартів ЄС такою мірою, коли можна буде розпочати аргументований діалог про членство
Співпраця з ЄС є одним зі способів зміцнення позицій країни у світовій
системі міжнародних відносин, засобом реалізації національних інтересів, побудови економічно розвинутої та демократичної держави.
Інтеграційні процеси самі по собі є складними процесами, саме тому необхідно зрозуміти, що отримає Україна від співпраці з ЄС, які проблеми виникнуть на шляху до членства в ЄС і які очікувані перспективи від співробітництва в сучасних умовах
Щодо перспектив для молоді: Можливо ви задумувались про те, як виграти стипендію та здійснити свою мрію про навчання закордоном ? Зверніть увагу на те, що в рамках Східного партнерства здійснюються різні проекти для молоді, наприклад, програма академічного обміну Еразмус+ .
Отож, бажаємо вам успіху. Дякуємо за увагу!
Створено з використанням матеріалів www.citizen.in.ua