Як здійснюється співпраця в Європі та світі
Вітаємо вас!
Сьогодні ми поговоримо про те, яким чином міжнародні організації сприяють співробітництву у світі, збереженню миру та безпеки.
Модуль 1. Як діє система міжнародного співробітництва
Цікаво, які слова-асоціації виникають у вас, коли йде мова про міжнародне співробітництво (пауза) – угоди, союзи, домовленості, координація дій, спільні інтереси…
Так, функціонування сучасного світу, людської цивілізації потребує узгоджених дій урядів, представників ділових кіл та громадськості. Важко знайти країну, яка б не контактувала з іншими державами. Взаємозалежність і взаємопроникність у світі зростає, загострюються глобальні проблеми. І саме це збільшує потребу в посиленні багатостороннього співробітництва і сприяє розширенню його сфер. Подумайте, як важливо щоби держави працювали спільно над усуненням загальних для всіх загроз, як-то, наприклад, у боротьбі з пандемією COVID-19 чи зі змінами клімату, які загрожують сільському господарству, виробництву продуктів харчуванням, забрудненням місцям проживання людини та усьому біологічному різноманіттю тощо.
Отже, міжнародне співробітництво – процес взаємодії двох або декількох учасників, у якому виключається застосування збройного насильства і домінують спільні пошуки реалізації загальних інтересів.
Що ж дає співпраця?
Співпраця знижує ризик конфлікту, дає можливість окремим особам, організаціям та підприємствам обмінятися досвідом та працювати над спільними проектами розвитку
Зверніть увагу на Сфери міжнародної співпраці
Торгівля
Митні правила
Освіта
Прикордонне врегулювання
Військово-політична сфера
Охорона природи
Розвиток комунікаційних мереж
Контроль над озброєнням
Основою міжнародного співробітництва стали міжнародні організації,
Міжнародні організації – об’єднання держав або національних громад, у тому числі неурядового характеру, для досягнення загальних цілей у політиці, економіці, соціальній сфері, науці, культурі.
Спробуйте пригадати найбільш відомі міжнародні організації (пауза).
Мабуть серед тих, які ви пригадали є Рада Європи – міжнародна організація 47 держав-членів у європейському просторі, заснована у 1946 р.. Членство відкрите для всіх європейських держав, які визнають принцип верховенства права і гарантують основні права людини і свободи громадян. Штаб-квартира Ради Європи знаходиться у Страсбурзі. Україна є членом Ради Європи з 1995 р.
Організація з безпеки і співробітництва в Європі. Тобто ОБСЄ. В організацію входить 57 країн Північної Америки, Європи та Центральної Азії. Штаб-квартира знаходиться у Відні, столиці Австрії Робота організації, що була створена у 1975 р. спрямована на попередження та урегулювання конфліктів, а також ліквідацію наслідків конфліктів. Мабуть ви не раз чули цю абревіатуру в новинах стосовно збройного конфлікту і агресії Російської Федерації на Сході України та участі представників цієї організації у переговорах щодо цієї проблеми.
Північно-Атлантичний Альянс (НАТО)- міжнародна військово-політична організація, що була створена в 1949 році, зі штаб-квартирою в Брюселі, Бельгія для колективної оборони країн Західної Європи та Північної Америки У відповідності до статутних документів Альянсу, головна роль НАТО полягає у забезпеченні свободи і безпеки країн-членів з використанням політичних і військових засобів
ООН — глобальна міжнародна організація, заснована 24 жовтня 1945 на конференції у Сан-Франциско на підставі Хартії Об’єднаних Націй. Декларованою метою діяльності організації є підтримання і зміцнення миру і міжнародної безпеки та здійснення співробітництва між державами світу, зокрема «у заохоченні та розвитку поваги до прав людини». Штаб-квартира: Нью-Йорк (США).
Сьогодні у світі функціонує близько 4 000 міжнародних організацій. До них належать глобальні (загальносвітові), регіональні, міждержавні,
Модуль 2 Як Організація Об’єднаних Націй захищає права людини та сприяє миру
Унікальною організацією яка об’єднала більшість країн є Організація Об’єднаних Націй. Її було створено після Другої світової війни, у 1945 p., з метою відвернення чергової світової війни і локальних конфліктів, посилення міжнародної безпеки та розвитку міжнародного співробітництва
ООН стала головним форумом для розгляду питань, які виходять за межі державних кордонів і не можуть бути вирішені жодною країною поодинці.
Пропонуємо розглянути схему
Перед вами глобальні питання порядку денного ООН
Як бачите на порядку денному діяльності ООН широкий спектр завдань щодо поліпшення життя людей у всьому світі. Наприклад, ООН активно займається такими питаннями, як ліквідація наслідків стихійних лих, поліпшення становища жінок, мирне використання атомної енергії.
25 вересня 2015 року на зустрічі вищого рівня в ООН у Нью-Йорку представники 193 країн ухвалили глобальну програму «Перетворення нашого світу: Порядок денний в галузі сталого розвитку на період до 2030 року», яка включає 17 Цілей сталого розвитку і 169 завдань.
Мабуть вам відомий цей термін «сталий розвиток» поняття, яке виникло у зв’язку із загостренням глобальних проблем людства, про які йшла мова у попередніх заняттях.
Згадаємо, що сталий розвиток – це розвиток, що дозволяє задовольнити потреби сучасного покоління без шкоди для майбутніх поколінь.
Фактично визначено перелік нових орієнтирів для розвитку світу: подолання бідності й голоду,
забезпечення здорового способу життя та сприяння благополуччю для всіх у будь-якому віці,
забезпечення всеохоплюючої і якісної освіти,
доступ до чистих джерел енергії,
розвиток інфраструктури і сприяння інноваціям,
відповідальне виробництво і споживання,
боротьба зі змінами клімату,
збереження морських ресурсів та відновлення екосистем суші тощо.
Україна також долучилась до глобального процесу. У вересні 2017 року побачила світ Національна доповідь «Цілі сталого розвитку: Україна» з урахуванням специфіки національного розвитку, а 30 вересня 2019 року Президент України підписав Указ «Про Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року».
Відтак сталий розвиток – єдиний можливий шлях для розвитку держави, економіки і громадянського суспільства.
Модуль 3. Збереження міжнародного миру і безпеки
Провідна роль належить ООН у врегулюванні ситуацій, що загрожують міжнародному миру і безпеці. Одним з інструментів для врегулювання конфліктів є застосування військової сили у формі міжнародних миротворчих операцій (або операцій з підтримання миру).
Карта Міжнародні миротворчі операції ООН сучасності
Міжнародні миротворчі операції поділяються на:
-
операції зі встановлення (сприяння) миру;
-
операції з підтримання миру;
-
операції з примушення до миру;
-
операції з відбудови миру.
Попри триваючу агресію з боку РФ, Україна приділяє особливу увагу діяльності ООН з підтримання міжнародного миру та безпеки, розглядаючи участь у ній як важливий чинник своєї зовнішньої політики.
За час участі Збройних Сил України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки (далі — МОПМБ), починаючи з 1992 року, більше 45 тисяч військовослужбовців Збройних Сил України було задіяно у понад 27 міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки в різних куточках світу
Отже міжнародним організаціям належить особлива роль в підтримці миру та безпеки, розвиток міжнародного співробітництва сприяє не лише загальному всесвітньому прогресу, а й розвитку кожної з держав.
Зазвичай ці процеси вважають чимось далеким та недосяжним. Насправді долучитися до розбудови світового порядку, працювати з людьми з різних куточків планети та подорожувати світом цілком реально Такі можливості надають представництва різних міжнародних організацій і в Україні. Скориставшись посиланнями ви зможете,наприклад, дізнатися як долучитися до команди ООН, про широкий спектр можливостей стажування,працевлаштування чи волонтерської діяльності
Спектр можливостей
Бажаємо вам успіху.Дякуємо за увагу та до нових зустрічей
Створено з використанням матеріалів www.citizen.in.ua