Перейти до вмісту

Громадянська освіта. Урок 28

<- На основну сторінку

Якими є сучасні міжнародні відносини

Текстом

Доброго дня! 

Протягом останніх століть світ стає все більш глобалізованим, тобто більш взаємозалежним та зі зростаючим впливом одних регіонів чи країн на інші. Через різний рівень розвитку сучасної ліберальної демократії та вільної ринкової економіки у різних ситуація у суспільствах з правами людини і почуттям безпеки, захищеності доволі різною. Але окрім індивідуальної безпеки існує таке поняття глобальна безпека або суспільна глобальна безпека.  І ось, саме сьогодні ми з вами спробуємо визначитись: що таке міжнародні відносини, що таке глобальна безпека  і які є загрози для міжнародної безпеки. Запрошую вас до вивчення теми.

Модуль 1. Які відносини є міжнародними

Для початку – поміркуйте над тезою «Оскільки війна починається в розумі людей, то в розумі людей повинні бути створені захисні механізми миру» (Статут ЮНЕСКО). 

Чи може ця теза уособлювати філософію міжнародних відносин?

Сьогодні події, які відбулись в якійсь окремій точці світу, можуть вплинути на хід подій в усьому світі. 

Тісні політичні, економічні, культурні та інші зв’язки між регіонами й країнами потребують врегулювання та визначення чітких правил поведінки і правил того, як вони здійснюються. Ці принципи в основному викладені в чисельних міжнародних угодах та деклараціях, що дозволяє з одного боку, уникнути конфліктів, а з іншого – зробити співпрацю більш ефективною. Цю систему зв’язків між країнами ми сьогодні називають міжнародними. Міжнародні відносини як сфера людського співіснування охоплюють , економічні, культурні, політичні, дипломатичні,  та інші зв’язки між державами, народами, соціальними групами й організаціями, які є ключовими на міжнародній арені.

Упродовж історичного розвитку людства саме міжнародні відносини  були завжди  в центрі уваги  політичного та суспільного життя людства. На межі тисячоліть їхнє значення, під впливом глобалізації, суттєво зросло, оскільки сучасні країни перебувають у стані різноманітних і багатогранних взаємодій і взаємозалежностей. 

В основі міжнародних відносин лежать два принципи: принцип сили і принцип права. 

Принцип сили означає здатність певної держави або групи держав нав’язати іншим свою волю, інтереси, поширити свій вплив в основному маючи на увазі під силою зброї та економіки. Але держави змінюється із часом через економічні, політичні, природні чинники; тому саме ця сильна держава в майбутньому може бути не такою сильною. 

Тому другий принцип – Принцип права є набагато важливою і пріоритетною в міжнародних відносинах. Якою б сильною не була держава, вона повинна передусім керуватися різноманітними міжнародними  правилами організацій і тими нормами, до яких вона приєдналась.

До середини ХХ ст. вирішення суперечок між державами з допомогою військової сили було нормою. Набувши досвіду двох світових воєн, людство зрозуміло, що врегульовувати міждержавні відносини треба за допомогою політичних і дипломатичних засобів. 

Тому в 1945 році для підтримки міжнародного миру та безпеки було створено Організацію Об’єднаних Націй. Цілі та принципи діяльності ООН, закріплені у її Статуті, сьогодні легли в основу принципів міжнародних відносин, які мали бути визнані і підтримані всіма державами, міжнародними організаціями.

 З настанням нового століття у світі сформувалися основні проблеми в  міжнародних відносинах: поширення міжнародного тероризму, втрата контролю над розповсюдженням ядерної зброї, поглиблення цивілізаційного розколу між народами та виникнення територій, які не контролюються державами, — так званих «сірих зон».

 

Модуль 2. Як міжнародне право врегульовує систему безпеки у світі

Міжнародні відносини регулюються нормами міжнародного права.

Міжнародне право — система юридичних приписів і норм, що регулює стосунки між державами та іншими суб’єктами міжнародних відносин у політичній, економічній, культурній та інших галузях. Вони створюються шляхом узгодження позицій учасників цих відносин у рамках переговорного процесу й забезпечуються в разі необхідності заходами примусу. Першим визначення міжнародного права запропонував ще в 16-17 столітті Гуго Гроцій (1583—1645), який вважав, що для регулювання стосунків між різними народами і правителями, особливо стосовно війни та миру, необхідні відповідні документи.

 

Основні принципи міжнародного права закріплені в Статуті ООН (Преамбула, Статті 1 і 2)

Принципи міжнародного права:

  • Незастосування сили або загрози силою

  • Невтручання у внутрішні справи держави

  • Співробітництво держав

  • Суверенна рівність держав

  • Непорушність державних кордонів

  • Рівноправ’я і самовизначення народів

  • Мирне розв’язання міжнародних суперечок.

Саме на дотриманні цих принципів ґрунтується мирне співіснування, система міжнародної безпеки. 

Предметом міжнародно-правового регулювання є міжнародні економічні, культурні, соціальні, політичні, наукові, освітні відносини тощо.

Об’єкт міжнародного права — це те, з приводу чого виникають правовідносини. Такими об’єктами можуть бути матеріальні й нематеріальні блага, а також дії або утримання від дій. Це може бути економічне співробітництво, мир, безпека, культурний і науковий розвиток тощо.

Глобалізація змушує держави змінити не тільки свої підходи до визначення суті нових загроз і викликів, а й розробити нові інструменти  для їхньої нейтралізації.  Сьогодні міжнародне безпекове середовище перебуває у стані кризи, сутність полягає в тому, що руйнуються засади світового співробітництва і співтовариства, ті, які були закладені  після ДСВ та закріплені в Статуті ООН та інших документах.

Взагалі, вперше система міжнародної безпеки була сформовала в результаті підписання Вестфальського мирного договору 1648, і була зруйнована Першою світовою війною у 1914-1918 рр. Після завершення Першої світової війни була ще одна спроба – а саме створення Ліги націй  на яку була покладена функція збереження миру у всьому світі, але через свою неефективність,  через прихід до влади у Німеччині та  у СРСР тоталітарних правителів та початок ІІ світової війни. Система міжнародного балансу існувала у другій половині ХХ століття, однак піддалася руйнації наприкінці ХХ століття та на початку ХХІ, зокрема велику роль у розбалансуванні міжнародної системи противаг відіграла Російська агресія проти України у 2014 році, яка продовжується до сьогодні.

Міжнародні організації на сьогодні намагаються зберегти мир  миру на планеті через різноманітні заходи впливу. Наприклад, ООН через санкції намагається вплинути на країну-порушницю міжнародного права. Але нажаль, деякі країни, вважають себе вищими за інших через що дозволяють собі порушувати міжнародні домовленості. 

Модуль 3. Яку роль відіграє Міжнародне гуманітарне право.

За підрахунками дослідників, починаючи з 3600 р. до н. е., у світі приблизно відбулось  15 000 військових конфліктів, унаслідок яких загинуло понад 3 млрд осіб (це половина населення земної кулі сьогодні). Уся людська історія знала лише 292 роки без серйозних конфліктів, але ми можемо припускати що історикам зафіксували ці конфлікти. Нині щороку відбувається 40—100 збройних конфліктів, здебільшого — це партизанські війни.

Але при цьому, відповідно до основних принципів міжнародного права, держави повинні вирішувати конфлікти мирним шляхом. Світ після жахіть Світових воєн так і не навчився мирно співіснувати. І проблема полягає в тому, що не існує ефективного механізму попередження збройних конфліктів. 

 

Саме через що, міжнародне право врахувало цю особливість нашого суспільного життя і створила спеціальну систему міжнародно-правових відносин. Міжнародне гуманітарне право (право збройних конфліктів) спрямоване саме на захист жертв збройних конфліктів, тобто на захист прав людини в ситуаціях, коли основні механізми захисту прав людини не працюють. 

Міжнародне гуманітарне право регулює поведінку сторін під час міжнародних збройних конфліктів, так і під час громадянської війни. Міжнародне право збройних конфліктів кодифіковано у Гаазьких конвенціях та деклараціях, і Женевських конвенціях про захист жертв війни.  У них ідеться про захист жертв війни, заборону певних видів зброї масового знищення, режим утримання військовополонених, про поліпшення долі поранених і хворих у діючих арміях, про поводження із цивільним населенням під час війни, заборону використання найманців у збройних конфліктах, про заборону залучення осіб, які не досягли 15-річного віку до бойових дій. Порушення цих норм завжди вважається злочином і карається. Україна також підписала й ратифікувала Женевські конвенції та додаткові протоколи до них.

Головні принципи міжнародного гуманітарного права включають в себе ті моменти, які ви бачите зараз перед собою :

  • гуманізацію збройних конфліктів;

  • обмеження воюючих сторін у методах і засобах ведення війни;

  • міжнародно-правовий захист жертв війни;

  • охорону цивільних об’єктів і культурних цінностей;

  • повагу до прав людини в діях військових з’єднань з підтримання громадського порядку.

До суб’єктів міжнародного гуманітарного права ми можемо віднести те, що ви бачите перед собою:

держави, які перебувають у збройному конфлікті;

повстала або воююча сторона, яка бореться за національне чи соціальне визволення;

міжнародні організації;

нейтральні держави, які не є сторонами збройного конфлікту;

держави-гаранти, що забезпечують дотримання міжнародно-правових норм і захищають інтереси сторін, які перебувають у конфлікті.

Тимчасове захоплення території або частини території однієї держави іншою без юридичного та морального суверенного права на ці території  ми називаємо окупацією, те що відбулось з Кримом та Донбасом.  Відповідно до положень Гаазької конвенції та  Женевської конвенції 1949 р. держава-окупант зобов’язана уживати всіх заходів для забезпечення порядку на захопленій території. Під час окупації повинні поважати честь і життя цивільних осіб, їхня власність, їхні релігійні переконання, родина. Держава, що окупує, зобов’язана постачати цивільне населення необхідним одягом, продовольством і санітарними матеріалами.

Іноземцям, які виявилися на території, що окупується, забезпечується право покинути її в короткий час.

Пропоную самостійно ознайомитись з Інструкцією про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних силах України (скориставшись відповідним  Наказом МО України від 23.03.2017 (параграф 3)) Визначте заборонені методи та засоби ведення воєнних дій. 

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0704-17#Text 

Модуль 4. Як тероризм впливає на міжнародну безпеку

На сучасному етапі, з огляду на надзвичайність  такого явища як тероризм, дедалі частіше виникає реальна небезпека того, що, зіткнувшись із загрозою конкретних виявів цього злочину, держава може вжити занадто жорстоких заходів і скотитися до репресій не тільки порушників і тих людей, хто були терористами і тих, хто їх підтримують, а і інших людей, не підтримують тероризм, але яких права можуть обмеженими  в ході виявлення, затримання і засудження терористів.

 

Що ж таке тероризм?

Тероризм – це суспільно небезпечна діяльність, яка полягає у свідомому, цілеспрямованому застосуванні насильства шляхом захоплення заручників, підпалів, убивств, тортур, залякування населення та органів влади або вчинення інших посягань на життя чи здоров’я  ні в чому не винних людей, або погрози вчинення злочинних дій з метою досягнення злочинних цілей.

Найбільшим та найжахливішим в історії людства вважається терористичний акт 11 вересня 2001 року, коли захоплені терористами пасажирські літаки атакували дві вежі Всесвітнього торговельного центру в США, в результаті цього злочину загинуло близько 3000 людей. Під час рятувальної операції загинуло понад 300 пожежників і співробітників поліції. Тоді під час  цього злочину, було вкрадено три літаки, третій зіткнувся в будівлю Пентагону у Вашингтоні, четвертий, ймовірно, був спрямований на Білий дім, але до цілі не долетів. Відповідальність за теракти взяли на себе терористи з Аль-Каїди (міжнародної терористичної сунітської організації, яка на сьогоднішній день веде ісламську священну війну, тобто джихад).

І, на жаль, українські землі не оминула загроза  тероризму. 17 липня 2014 року над територією нашої країни відбулася авіаційна катастрофа рейсового пасажирського літака компанії «Малайзійські авіалінії» МН17, унаслідок якої загинули всі пасажири та екіпаж (загалом 298 осіб). Літак був збитий з району м. Сніжне за допомогою зенітно-ракетного комплексу «Бук», привезеного з РФ. Чому ж це терористичний акт, а не війна? Все просто, окупанти та окупаційні війська на Донбасі розуміли, що це є цивільний літак, що він не буде нести ніякої загрози цим окупантам і ніяких обстрілів і цей злочин проти мирного населення був скоєний. 

 

Таким чином, будь-ласка зверніть увагу на такі особливості сьогоднішнього уроку:

Система міжнародних відносин та міжнародне право було сформоване після ДСВ і воно регулює відносини між державами та міжнародними організаціями

На жаль, та система, яка була створена Другої світової війни сьогодні є під загрозою, через нехтування нею деякими країнами

Головне завдання міжнародних відносин – збереження миру, уникнення конфліктів, а за умов війни – максимальне зменшення кількості її жертв

Сьогодні дуже гостро стоїть проблема міжнародного тероризму, до якого нам необхідно ставитись з повним не прийняттям. 

Дякую за увагу. 

Створено з використанням матеріалів www.citizen.in.ua