Що загрожує стабільному й безпечному існуванню сучасного світу
Вітаю!
Світ у якому ми живемо – чудовий та багатоманітний. Чи не так? Перед світовою цивілізацією сьогодні відкрито нові можливості розвитку. Поява нових технологій, подальше освоєння космосу, інші досягнення, які вчора були фантазією, сьогодні стають реальністю. Водночас (ПАУЗА і ЗМІНА ТОНУ) з’являються нові виклики і загрози. Вчені лише в останні десятиліття почали вивчати процеси, що відбуваються у природі й суспільстві з погляду виживання людської цивілізації. Тобто люди почали шукати шляхи вирішення глобальних проблем людства.
Глобальні проблеми – це такі ситуації, що:
торкаються життєвих інтересів усіх народів світу, мають планетарний, загальносвітовий характер
характеризуються динамічністю та потребують невідкладних рішень;
потребують для свого розв’язання колективних зусиль світової громадськості;
від вирішення яких залежить подальший прогрес людства та збереження цивілізації.
Варто згадати, що у 2017 році понад 15 тис. учених зі 184-х країн підписали документ, що описує глобальні загрози цивілізації ― так зване друге «Попередження людству», адже перше «Попередження людству» вийшло 1992 року. Головна проблема, на думку авторів документа, ― глобальна зміна клімату. Від 1992 року середня температура підвищилася більш ніж на пів градуса за Цельсієм, а щорічні викиди вуглекислого газу зросли на 62 %. Також зменшилася кількість лісів, скоротилася кількість риби та інші проблеми.
«Скоро буде надто пізно, щоб відхилитися від нашої траєкторії падіння», ― зауважують вчені. Вочевидь, населення планети Земля стало на шлях відкритої конфронтації з природою. Дослідників турбує та міра шкоди, яку щорічно наносить людина своїм існуванням. Потенційно це може привести до виснаження озонового шару, винищення флори й фауни в океанах, лісах, а також інших негативних для людства наслідків.
Зрозуміло і те, що глобальні проблеми загалом є закономірним наслідком всього того, що відбувалося на планеті Земля протягом XX-XXI століття – війн, стихійних лих, економічних криз, ядерних технологій, індустрального та побутового забруднення простору тощо.
Сьогодні питання глобальних проблем знаходяться в полі зору Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ) ― міжнародної неурядової організація, яка базується в Женеві. Місією цієї організації є «прагнення до поліпшення стану світу через залучення бізнесу, політичних, академічних та інших лідерів суспільства у формуванні глобальних, регіональних, галузевих завдань». Щорічна зустріч під егідою Форуму проводиться в Давосі (Швейцарія), щоб обговорити найбільш актуальні питання, що стоять перед світом. ТОП-5 найбільш імовірних ризиків для сучасного світу визначають у щорічній «Доповіді про глобальні ризики».
Україна, разом зі світовою спільнотою, також стикається з глобальними проблеми. Екологічні, сировинні, енергетичні, демографічні, продовольчі та інші проблеми теж турбують нас. Але, на жаль, сьогодні для нас більшу загрозу несуть проблеми тероризму та війни.
2014 року Україна стала об’єктом збройної агресії з боку росії. 24 лютого 2022 року, агресія перейшла у формат повномасштабного вторгнення, не баченого у Європі з часів Другої світової війни. Наша країна вистояла і стійко переборює всі виклики, які перед нею виникають. За час війни росії проти України трагедію відчули не лише мільйони українців, що втратили рідних та свої домівки, але й уся планета. Збройна агресія рф сьогодні може розглядатись як загроза усьому світовому порядку та демократичним цінностям.
За матеріалами німецького державного медіа Deutsche Welle, сьогодні війна в Україні вже змінила світ. Ці зміни торкаються наступних сфер:
Міграція та потік біженців, адже мільйони українців змушені були залишити свої домівки через бойові дії. Вони отримали щиру підтримку від громадян та урядів Європейського союзу, проте це викликає значні економічні витрати;
Продовольча криза, адже Україна, яка до війни виробляла близько половини світових обсягів соняшникової олії, займала значне місце в поставках кукурудзи та пшениці, сьогодні не може здійснювати повноцінну торгівлю через блокування портів та воєнні дії. Така ситуація може загрожувати дефіцитом продовольства та голодом для мільйонів людей по всьому світу.
Енергетична безпека, адже Єврокомісія заявила про наміри ЄС повністю відмовитися від російських викопних енергоресурсів до 2030 року, а також зменшити використання російського газу до кінця 2022 року, що може призвести до дефіциту газу та запровадження обмежень.
Інфляція, що означає зростання рівня цін. Продовольства та енергоносіїв менше – ціни більше.
Трансформація системи міжнародних відносин, адже показовою є неспроможність деяких міжнародних інституцій ефективно реагувати на виклики в умовах війни вже сьогодні призводить до перерозподілу геополітичних сил. До того ж НАТО – Організація Північноатлантичного договору, яка в минулі десятиліття почала втрачати авторитет, сьогодні знову опиняється у центрі уваги та надій світової спільноти.
На жаль, це не вичерпний перелік тих викликів, які сьогодні стоять як перед Україною, так і людством загалом. Проте лише тоді, коли ми чітко можемо визначити проблеми, які нам загрожують, ми можемо ефективно дати їм відсіч.
Створено з використанням матеріалів www.citizen.in.ua