Перейти до вмісту

Громадянська освіта. Урок 26

<- На основну сторінку

Яким є вплив глобалізацій них процесів на економіку, культуру, довкілля, людину.

Текстом

Вітаю Вас! Сьогодні ми поговоримо про наше щоденне життя. 

Із чого починається наш ранок? Звичайно, перше, що візьмемо до рук, – зубна паста та щітка. Їх щоденно використовують мільярди людей в усьому світі. Ще в 3000 р. до н. е. стародавні єгиптяни розробили ці важливі засоби. Авторство першої справжньої щітки історично належить китайцям. Зверніть увагу, якій країні належить виробництво ваших домашніх паст та щіток?

 Так, біжимо вмикати чайник. У вас звичайний чи електричний? Якщо електричний, то чи знаєте ви, що саме в Японії в 1992 році почалося виробництво електрочайників-термосів (термопотів), а через два роки в Ізраїлі з`явилися електрочайники з контактною підставкою й автоматичним вимиканням? Із якої країни ваш чайник?

 Гаразд, то що питимемо: чай чи каву? Якщо чай, то саме в Китаї стали вперше вживати чай як ліки, а потім — і як напій. Можливо, ви п`єте каву, то будемо вдячні ефіопським предкам,  у Європі кава з’явилася в першій половині XVI століття та стала популярною.

Дієтологи й учені твердо переконані, що найкращий сніданок — це каша. Найпопулярнішою кашею для сніданку є вівсянка або мюслі. Швейцарія подарувала світу мюслі й сир.

Мабуть, вам уже цікаво, хто ж є виробниками вашого сніданку? Уявіть собі, що ми тільки поснідали, а причетними до нашого ранку стало так багато країн! 

Попереду ще цілий день, озирніться: нас оточують магазини, наповнені товарами із різних країн, мережі супермаркетів та ресторанів транснаціональних корпорацій, автомобілі та інший транспорт іноземного виробництва. Музика та фільми, книги та сайти, знайомства та подорожі дозволяють нам пізнавати досягнення різних культур та народів… Просто ми не завжди задумуємося над тим, що сучасний світ різноманітний, але єдиний, цілісний, ми в ньому тісно взаємопов’язані. 

Модуль 1. У чому суть глобалізації ?

Суспільство розвивається, розширюючи свої зв’язки й посилюючи контакти між людьми з різних країн, організаціями та іноземними державами, зростає взаємозалежність між нами.

Глобалізація (франц. та англ. global ― загальний, всесвітній, від лат. globus ― куля) ― економічні, торговельні, фінансові, технологічні, політичні, соціальні, трудові, інформаційні та інші процеси, що мають глобальний масштаб і планетарний характер.

Сутність поняття «глобалізація» проявляється через економічну, політичну й культурну взаємодії країн та народів, утворення міжнародних структур та організацій. Розглянемо, що ж передбачає взаємодія в кожній із цих сфер, адже вона впливатиме на щоденний побут людини.

  • Економічна взаємодія передбачає діяльність транснаціональних корпорації та банків, транскордонний рух фінансів і робочої сили, формування єдиного ринкового господарства.

Логотипи відомих корпорацій, продукцію яких ви точно зустрічали в Україні. Нагадую: транснаціональні корпорації (ТНК) –  корпорації, у яких головна компанія належить капіталу однієї країни, а філії знаходяться в багатьох країнах світу. До прикладу, Google LLC — американська публічна транснаціональна корпорація та її численні онлайн-сервіси. Складно було б нам без них. Іноді кажуть: «Google в допомогу!» 

  • Соціальна взаємодія полягає у формуванні глобальної громадської думки щодо демократичних цінностей, глобальних екологічних проблем, політичних змін, потреб, інтересів та цілей сучасного суспільства за допомогою медіа та Інтернету.

Світове покриття на 2020 рік безкоштовних мобільних додатків для обміну повідомленнями. Звернімо увагу на  континенти: Південна Америка – WhatsApp (зеленим кольором), Північна Америка –  Facebook Messenger(синім), Євразія переважає WhatsApp, WeChat (червоним) та Viber (фіолетовий), ІМО (коричневим), LINЕ (жовтим),Африка – Facebook Messenger, WhatsApp, ІМО. Австралія –Facebook Messenger. . Якому додатку надаєте перевагу ви? Більшість українців обирають – Viber, Facebook Messenger

https://nmpidigital.com/wp-content/uploads/2016/09/Demographics.jpg

  • Комунікативна взаємодія – зростання мобільності населення у виборі місця для проживання, працевлаштування, відпочинку, а також міждержавна інтеграція, спрямована на досягнення спільних цілей для гармонізації суспільного буття. .

– Чи часто ви подорожуєте? Можливо, у вас є родичі чи друзі в інших країнах і ви чудово розумієте, як важливо вміти комунікувати. Найпоширенішими мовами світу в 2020 році є англійська, Мандарин (китайська), гінді, іспанська, французька мови. Вивчайте мови! Мандруйте впевнено!

  • Політична взаємодія – це вплив міжнародних урядових, неурядових і транснаціональних організацій. 

 

Сьогодні світ відзначає Міжнародний день ООН » Профспілка працівників  освіти і науки України

Наприклад, Amnesty International – неурядова громадська організація, це всесвітній рух за права людини; організовує «Марафон написання листів!»: щороку активісти й активістки з 200 країн світу пишуть листи солідарності та підтримки героям та героїням Марафону. Організація Об`є́днаних Націй (ООН) — глобальна міжнародна організація для підтримання та зміцнення миру й міжнародної безпеки, розвитку співробітництва між державами світу. Завдяки допомозі ООН, її установ, а також міжнародних партнерів і фінансових установ в 2019 році було завершено будівництво нового безпечного саркофагу над ЧАЕС, який нас захищатиме від радіаційного випромінювання зруйнованого енергоблоку. Міжнародний комітет Червоного Хреста створений для захисту жертв міжнародних і внутрішніх збройних конфліктів, постійно надає допомогу постраждалим і переміщеним особам із зон збройного конфлікту, а також продовжує допомагати вразливим категоріям населення. 

Модуль 2.  Якими є масштаби глобалізації?

Глобалізація охопила велику частину людства в єдину відкриту систему суспільно-політичних, економічних та культурних  на основі новітніх інформаційних технологій і телекомунікацій. Як ви помітили, вона активно входить і у ваше життя, формуючи світогляд та вподобання.

Але кожна дія має протидію…

Карта Мира Глобус На Современных Коммуникационных Технологий & Клипарт  Изображения

Антиглобалізм ― загальний термін, що описує політичну позицію людей, що протистоять політиці глобалізації. Цей процес шкодить демократії, правам людини, навколишньому середовищу й, особливо, суспільствам країн, що розвиваються. 

 Рівень залучення країни до глобалізаційних процесів можна з`ясувати за допомогою індексу глобалізації. Цей показник щорічно визначається двома установами ― рейтинговою компанією «Е. Т. Керні» (A. T. Kearney) спільно з журналом «Форин полісі» (Foreign Policy) та Швейцарським інститутом дослідження бізнес-циклів. Індекс глобалізації, який розраховують швейцарські фахівці, враховує три групи показників.

  • показники економічної глобалізації включають: обсяги зовнішньої торгівлі держави, прямі іноземні інвестиції, заробітну плату, рівень торговельних бар`єрів. 

Подумайте, а що Україна імпортує до інших країн? Чи є у вашій місцевості іноземні інвестори в господарській сфері?

  • показники соціальної глобалізації – це мобільність населення, міжнародних поштових відправлень, грошових переказів, кількість користувачів Інтернету, телеканалів, періодичних та інших видань. 

Упевнена, що ви є активними користувачами Інтернету!

  • показники політичної глобалізації  вказують на членство в міжнародних організаціях, участь країни в місіях Ради безпеки ООН, кількість іноземних дипломатичних представництв, міжнародних домовленостей. 

Поцікавтеся, до яких міжнародних організацій входить Україна? 

У країнах із вищим рівнем глобалізації є вищий рівень доходів на одну особу, індекс людського розвитку, індекс економічної свободи. Вищими також є індекси глобальної конкурентоспроможності країн і конкурентоздатності бізнесу, тоді як індекс сприйняття корупції є нижчим.

Логістика німецьких фахівців  демонструє, що світ менш глобалізований у 2019 році, ніж думали багато людей. Більшість потоків є внутрішніми. Так, у Європі  ― 74%, у Східній Азії і регіоні Тихого океану ―  60%, у Північній Америці ― 50%.  

Але… Ніхто не міг передбачити, що пандемія COVID-19 в 2020 році «переверне» всі сфери суспільного буття з ніг на голову. Зміни торкнулися кожної людини, кожного підприємства й кожного куточка земної кулі.

За даними Швейцарського інституту досліджень бізнес-циклів, глобалізаційні процеси в економічній сфері у 2010 році  активні,а в 2020 році спостерігаємо різкий спад. COVID-19 спонукає до переосмислення шляхів людської мобільності. 

Модуль 3. Якими є наслідки глобалізації?

Глобалізація – це шлях до прогресу людства чи до його занепаду? Хто встановлює правила, точніше правила взаємодії, яка приводить до взаємозалежності, а взаємозалежність породжує певні наслідки? Думки неоднозначні. Глобалізацію можна аналізувати по-різному: є переваги, є виклики. У кожній сфері людського буття вона матиме наслідки.

Сверхзвуковые ракеты: ядерная мировая война уже на пороге

У політичній сфері призводить до чого: до допомоги чи до байдужості; до миру чи до війни? 

Названі 25 найбагатших країн світу

В економічній сфері: до добробуту чи до зубожіння населення країни? 

All People Are Equal by Mykhael W. - Letters to the Next President 2.0

Конфлікт: як йому запобігти, що таке конфліктогени, практичні ...

У соціальній сфері: до порозуміння людей чи до конфлікту між ними? 

Отже, глобалізація – це процес, що залежить від людини, тому розумне керування ним буде для суспільного блага. Гармонійний добробут громадянського суспільства, яке здатне приймати рішення та нести відповідальність за слово і діло, у руках кожного із нас. 

Дякую за увагу! Переконана, що тепер ви знаєте суть глобалізаційних процесів та їх вплив на суспільне життя!

Хай вам щастить!

Створено з використанням матеріалів www.citizen.in.ua