Як корупція позбавляє нас можливостей. Шляхи боротьби з корупцією
І. Вступна частина.
Добрий день! Пропоную вам переглянути відео https://www.youtube.com/watch?v=uHILvjB2eGw
Дорогі друзі, вам доводилося, мабуть, у вашому житті, у житті ваших знайомих і близьких зустрічатися з проявами корупції? Так, ви вже маєте уявлення про те, що таке корупція.
Сьогодні ми будемо говорити про корупцію, про прояви її у повсякденному житті, про те, як вона позбавляє нас можливостей і яку несе загрозу. Дамо відповідь на запитання: як протидіяти проявам корупції?
Розглянемо рекламу антикорупційної діяльності від громадської організації Transparency International Ukraine.
Переглянувши цю рекламу та попереднє відео, поставимо собі таке питання: що ж таке «хабар» і «корупція»? Дуже часто ми стоїмо перед вибором, як діяти в тій чи іншій ситуації, як правильно зробити вибір?
Ви чуєте про корупцію майже кожного дня з відеорепортажів по телебаченню, дізнаєтеся про прояви корупції зі статей у ЗМІ. У кожного чи кожної з вас вже є свій погляд на те, що таке корупція?
ІІ. Основна частина.
Модуль 1. Що таке корупція
Корупція (від лат. сorrumpere – псувати) – негативне суспільне явище, яке проявляється в використанні службовими особами, громадськими й політичними діячами їхніх і посадових можливостей.
Корупція дозволяє посадовій особі отримати неправомірну (нечесну) вигоду від використання наданих їй службових повноважень та можливостей.
Подивіться на ці фото і подумайте, що їх ?
Так, у багатьох енциклопедіях та словниках визначення корупції надається як дослівний переклад з латинської «corruption» ― «корозія, роз’їдання, руйнування».
Кожне із визначень означає, одне і те саме ― це, з одного боку, незаконні дії державної посадової особи, яка приймає, випрошує або вимагає гроші чи інші винагороди від громадян чи бізнесу, а з іншого, це дії громадян, які пропонують з власної ініціативи таким посадовим особам винагороду з метою оминути закон та отримати для себе перевагу або іншу особисту вигоду.
Найбільшим проявом корупції є хабарництво, коли чиновник, чи чиновниця, за гроші, чи за якесь інше «заохочення» робить те, чого не має права робити, чи, навпаки, не робить того, що мусив/ мусила би зробити відповідно до своїх посадових обов’язків.
А тепер давайте разом подивимося, як же можуть виглядати корупційні діяння?
Ось кілька прикладів таких дій.
У підручнику розглядається цікава історія про громадянина Володимира Нетребченко, якому вкрай терміново необхідно отримати закордонний паспорт. Цікаво, чи були такі випадки у вашому житті, чи у житті ваших близьких та знайомих?
Робота у робочому листку
Завдання 1
У робочому листку міститься “Алгоритм дій для оформлення паспорта без корупційних дій”. Вам потрібно визначити послідовність дій громадянина/ки України з оформлення біометричного закордонного паспорта, пронумеруйте послідовність ваших дій.
Обговоріть цю історію разом з друзями, підготуйте поради своїм товаришам про те, як отримати закордонний паспорт, уникнувши корупційних дій.
Модуль 2.Чому корупція несе загрозу?
Кожна людина хоче жити краще і сподівається на достойне життя у своїй країні.
Корупція ― це багатолике зло, яке приймає різноманітні форми та завдає шкоди скрізь і кожному.
Подумацте, «Чому корупція позбавляє нас шансів на краще життя?»
Корупція воює на боці ворога – через корупцію армія не отримує достатньо коштів.
Корупція відлякує інвесторів – інвестиції не йдуть до країни.
Корупція вбиває – аварійні будівлі, які експлуатуються, призводить до загибелі людей.
Корупція зменшує шанси на освіту – обдарована молодь обмежена у вступі до закладу вищої освіти, хабарництво знижує якість підготовки фахівців
Корупція краде – сплачені податки осідають в кишенях корупціонерів, не будуються поліклініки, дитячі садочки, школи.
Ось приклад тому, як можна жити краще, подолавши корупцію!
https://www.youtube.com/watch?v=7Jjb0hDrE0U
Сінгапур, невеличка країна у Південно – Східній Азії, за 20 років збільшила своє багатство у 15 разів. Творець цього «сінгапурського економічного дива» Лі Куан Ю був твердо переконаний, що це вдалося лише тому,що була переможена корупція. Він казав: «Корупція здатна роз’їсти будь – яку систему, незалежно від філософії чи ідеології, адекватності уряду чи географічного розташування».
На сьогодні Сінгапур займає 4 місце у світі серед країн та є єдиною країною Азії, що демонструє подібну динаміку. (Дані Індексу сприйняття корупції Трансперенсі Інтернешил станом на 2019). Такий результат є свідченням цілеспрямованості, відданості та нульової толерантності до корупції в країні.
Пам’ятайте: даючи хабарі та не повідомляючи про випадки вимагання незаконних платежів, ми заохочуємо тим самим корупціонерів і корупціонерок підтримувати існуючі та створювати нові корупційні схеми.
В Україні діє Закон «Про запобігання корупції». Однак будь-який закон, навіть найкращий, не забезпечить дотримання законності без активної громадянської позиції кожного з нас.
Суттєве зниження корупції є однією із ключових умов інтеграції України до Європейського Союзу (ЄС) та отримання міжнародної фінансової допомоги, кредитування від Міжнародного Валютного Фонду (МВФ). Україна виконала низку зобов’язань, тому ми маємо лібералізацію візового режиму та безвізові подорожі українців, до більшості країн Європи.
А тепер давайте разом подивимося на те, як змінилися результати щодо міжнародного антикорупційного рейтингу країн світу за 2019 рік. Чи змінилася ситуація в Україні?
Transparency International оприлюднила світовий рейтинг індексів корупції-2019: Україна – на 126-му місці.
30 балів зі 100 можливих – результат індексу сприйняття корупції 2019 для України. Ми повернулися на рівень 2017 року і тепер посідаємо126 місце зі 180 країн. Україна з – поміж сусідів випереджає Росію, яка на 137 місці. Серед сусідів лідирує Польща – 41 місце та Словаччина – 59 місце.
Лідери Світового Рейтингу Індексів суттєво змінилися. На першому місці – Нова Зеландія та Данія. Примітно, що 8 з 10 країн у першій десятці – представниці Західної та Північної Європи.
В кінці списку опинилися країни, у яких вже тривалий час нестабільна політична ситуація, військові конфлікти – Сомалі (9), Південний Судан (12)і Сирія (13)
Модуль 3. Корупційні ризики та протидія корупції.
Щоб життя покращувалося, корупції можна й треба протидіяти.
Протидію корупції не зводять лише до того, щоб «посадити хабарників». Це система різних законів і дій, які мають викорінити корупцію як суспільне явище. Для цього є три основні напрями діяльності суспільства та держави: превенція (запобігання корупційним правопорушенням), санкції, інформування та виховання.
Тільки злагоджена та ефективна робота усіх цих трьох складових може забезпечити реальний успіх антикорупційної реформи. Дуже важливо, щоб у країні діяли й застосовувалися закони, які зменшують простір для корупційних дій і гарантують невідворотне покарання для корупціонерів.
Трагічні наслідки корупції.
Корупція має ще більш значущі негативні наслідки для суспільства: хабар розхитує суспільні норми поведінки й моралі, завдає економічної шкоди. Корупційні діяння становлять безпосередню загрозу здоров’ю, життю людини.
Форум
Запрошуємо вас обдумати й обговорити у форумі подані питання.
Чи є суспільною загрозою хабарі пожежникам, поліцейським, чи, так звані, подяки лікарям?
Чи може тільки законодавство та створення антикорупційних органів змінити ситуацію з корупцією в Україні?
Як поміняти ставлення до проявів корупції в населення країни?
Давати чи не давати хабара в ситуаціях, коли вам потрібно вирішити певні проблеми або прискорити реалізацію власного інтересу ― це питання, яке стоїть перед кожним громадянином України.
В державі мають ефективно працювати новостворені антикорупційні інститути.
Оновлений комплект антикорупційних уроків, зошит для учнівства до комплекту уроків, розроблені за підтримки проекту USAID «Долучайся». Курси громадянської освіти для учнівства — це також важливі елементи антикорупційної реформи. Бо саме вони інформують про те, що таке корупція, яка від неї шкода і як нам налагоджувати чесне життя, щоб не допускати будь-яких її проявів у майбутньому дорослому житті. Наразі в нашій державі, як і в більшості країн Європи, пріоритетне значення має не боротьба з корупцією, а запобігання їй. Адже не допустити порушення набагато важливіше, ніж думати потім, як виправити наслідки чиїхось дій. Для цього проводять спеціальну процедуру — виявлення корупційних ризиків та їх усунення. Тобто необхідно зробити так, щоб корупція або не мала сенсу, або для неї просто не було простору.
Ми досить часто звертаємося до державних установ за отриманням послуг. Це і лікарні, і , і органи соціального страхування, і поліція, і суди. І в кожній з них є такі корупційні ризики, як недоброчесність, конфлікт інтересів, безконтрольність, наявність повноважень. У разі вчасного виявлення корупційних ризиків можна попередити порушення. Проводять антикорупційні навчання чиновників і чиновниць, встановлюють для них спеціальні обмеження на отримання подарунків, визначають спеціальні алгоритми їх спілкування з громадянами, які звертаються за послугою тощо.
Під час закупівель за бюджетні гроші важливо забезпечити закупівлю якісних товарів за нижчими цінами. Для цього в Україні створена система державних закупівель «ProZorro».
Це ― аукціон «на зниження», де на публічні торги виставляється товар, послуга за стартовою ціною, а потім учасники на кожному кроці аукціону пропонують більш низьку ціну. Торги тривають до того часу, доки не залишиться лише один учасник, який запропонує найнижчу ціну.
Пропоную вам відвідати сайт державних закупівель «ProZorro» та ознайомитися із принципом його роботи.
А у робочому листку пропоную вам цікаве завдання – дослідження, яке міститься у розділі «Домашнє завдання».
ІІІ. Завершення
«Зупини корупцію, доки вона не зупинила тебе»
Корупцію неможливо подолати без участі молоді, адже саме ви є активною частиною суспільства. Невдовзі ви будете займати відповідальні посади в державних структурах, відігравати значну роль в економічному й громадському житті нашої держави. Від вас і вашої активної громадянської позиції залежить майбутнє незалежної України. Пам’ятаймо: некорумповане майбутнє залежить від нас із вами. Тож розпочинаймо сьогодні!
Дякуємо за увагу, та зичимо вам бути відповідальними громадянами.
Створено з використанням матеріалів www.citizen.in.ua