Перейти до вмісту

Громадянська освіта. Урок 23

<- На основну сторінку

У чому полягає сутність підприємництва

Текстом

Вітаю, Вас, друзі!

На початку нашої онлайн-зустрічі пропоную прослухати фрагмент жартівливого шлягеру українського гурту «Три мости» ‒ «Сусід-бізнесмен»

Скажіть, ну хто в дитинстві не мріяв стати успішним бізнесменом. Хто не хотів отримувати мільйонні статки? Хто не хотів не обмежувати себе в забезпеченні найпримхливіших бажань?

Один із героїв жартівливої пісні гурту «Три мости» ‒ заможний підприємець, який досяг успіху самовідданою фанатичною працею, підприємницьким талантом, умінням задовольнити запити суспільства.

Вітаю всіх тих, хто омріював своє майбутнє й тих, хто опинився дещо в іншому світі сьогодення. Я також свого часу мріяв про багатство, яке з’являється через виконання бажань золотої рибки чи помаху чарівної палички.

Тема нашого сьогоднішнього онлайн-заняття «У чому полягає суть підприємництва».

Підприємець стає успішним, знайшовши та передбачивши ту нішу на ринку, яку можна заповнити власними товарами чи послугами, на котрі формується шалений попит.

Господарський кодекс України трактує підприємництво як самостійну, ініціативну, систематичну, на власний ризик діяльність, пов’язану з виробництвом продукції, виконанням робіт, наданням послуг і заняттям торгівлею з метою одержання прибутку.

На початку уроку я кілька разів вживав терміни «бізнесмен» та «підприємець», практично ототожнюючи їх. Проте поняття бізнес та підприємництво близькі за значенням, але не зовсім тотожні.

Бізнес – це будь-яка діяльність, що приносить дохід (торгівля, надання послуг, виконання робіт, виробництво продукції, а також отримання відсотків з капіталу, дивідендів з акцій тощо). Бізнесменом може вважатися ділова людина, яка власноруч проводить будь-які операції з вигодою для себе. Тобто підприємництво є дещо вужчим за значенням поняттям і виступає як приватний вид бізнесу.

На початку 90-х років минулого століття лише незначній кількості наших громадян було знайоме слово «підприємництво», і ще менше було тих, хто розумів його значення. Наразі ситуація докорінно змінилася. Значна частина молоді мріє стати підприємцями.

Цивілізоване підприємництво ґрунтується на двох засадах: приватній власності та ринкових відносинах. Тому в командній економіці підприємництво не могло існувати (окрім нелегальних форм).

Отож, підприємець – це самостійний гравець на ринку, який діє на свій страх і ризик, особисто відповідаючи за результати бізнесової діяльності.

Підприємець сам планує, організовує виробництва, реалізує вигоди, пов’язані із розподілом праці, і розпоряджається результатами виробничої діяльності. Ділова активність підприємця приносить користь і йому самому, і суспільству.

Основними рисами підприємця є: організаторські здібності, ініціативність, відповідальність, здатність до ризику, новаторство, креативність, законослухняність, і цей список можна продовжити.

Але зазначимо, що лише 5–8% володіють підприємницьким талантом, і успішно йдуть до головної мети підприємця – отримання прибутку, який є різницею між загальною виручкою та загальними витратами.

Робочий час підприємця становить 24 години на добу, 7 діб на тиждень, 365 днів на рік.

Окрім ненормованого робочого дня, загрозами й проблемами для тих, хто займається підприємницькою діяльністю є: ризик фінансового краху, ризик втрати іміджу, залежність від клієнтів та держави, стреси, помилки в плануванні, неефективне використання ресурсів тощо.

Чи кожна людина може стати підприємцем? Теоретично – так. Проте існують загальні обмеження для осіб, що займаються підприємництвом.

Такими є: обов’язковість спеціальних дозвільних документів – ліцензій; заборона займатися виробництвом зброї, вибухових та отруйних речовин, наркотичних та психотропних препаратів; заборона здійснювати підприємницьку діяльність недієздатним, засудженим, посадовим і службовим особам, народним депутатам, військовослужбовцям, суддям, прокурорам та правоохоронцям.

Відповідно до Господарського кодексу України та інших законів держави підприємець має права та обов’язки.

Правами підприємця є право на вільний вибір діяльності, встановлення цін і тарифів, розпорядження майном і прибутками, залучення ресурсів, вільний найм працівників, вибір постачальників і споживачів тощо.

Серед обов’язків виділимо укладення трудових договорів із найманими працівниками; забезпечення оплати праці на рівні не нижчому за мінімальні розміри, встановлені законодавством; забезпечення відповідних умов і охорони праці; забезпечення соціальних гарантій; забезпечення надійної якості продукції, охорона довкілля.

Не завжди інтереси підприємців і суспільства збігаються. Тому сьогодні гостро постає питання про відповідальність підприємця перед своїми працівниками, перед споживачами, перед громадою і державою.

Так, підприємець відповідає за всі зобов’язання, пов’язані з його діяльністю, за охорону навколишнього середовища, за дотримання заходів з техніки безпеки й охорони праці.

Нині популярним терміном є «соціальна відповідальність бізнесу».

Це добровільний внесок бізнесу в розвиток суспільства в соціальній, економічній та екологічній сферах, пов’язаних з основною діяльністю компанії. Виокремлюють такі типи СВБ: економічна (створення робочих місць і сплата податків), юридична (дотримання вітчизняних та міжнародних законів), етична (дотримання компанією та співробітниками загальнолюдських норм поведінки у взаєминах один з одним, із конкурентами, з державою та суспільством), добровільна (інвестування в соціальні проєкти, котрі приносять користь суспільству, але не приносять особливих дивідендів компанії).

Яким же чином можна стати підприємцем?

Бізнес можна купити, бізнес можна побудувати з нуля, створивши нову фірму, його можна успадкувати, отримати в процесі приватизації державної власності й унаслідок купівлі франшизи в материнської компанії, яка забезпечить Вас устаткуванням, ресурсами й технологіями в обмін на значну частину прибутку й дотримання правил гри.

Отже, підприємництво має величезне значення для економіки країни. Підприємницька діяльність забезпечує створення нових робочих місць, формує прошарок підприємців-власників – основу платоспроможного середнього класу, виконує роль піонерів у науково-технічному прогресі, спряє підвищенню ефективності національного виробництва шляхом розвитку конкуренції.

Бажаю успіху!

Знайте, що Стів Джобс та Білл Гейтс розпочинали практично з нуля, маючи лише ідею та бажання її реалізувати.

Вони досягли поставлених цілей, заснувавши бізнесові імперії в ІТ-сфері. Проте не поспішайте сліпо копіювати чужий досвід. Будьте собою! Втілюйте власні мрії та задуми, і, можливо, у Вас з’явиться свій бізнес-план, якому позаздрить будь-який успішний підприємець сучасності.

До нових зустрічей! За Вами – майбутнє!

Створено з використанням матеріалів www.citizen.in.ua