Ціннісні орієнтири – основа життєвого вибору та успішної самореалізації особистості
Ціннісні орієнтири – основи життєвого вибору та успішної самореалізації особистості.
Вітаю!
Сьогодні ми поговоримо про те, що є основою життєвого вибору людини. Про цінності.
Блаженніший Любомир Гузар якось сказав: « Не треба вказувати молоді, що робити, вона розбереться сама. Важним є виховати в ній правильні цінності і дати правильні орієнтири»
То що ж таке – Цінності ?
Пропоную переглянути фрагмент відео інтерв’ю з відомими українцями та послухати як вони відповіли на це запитання.
Запишіть, або запам’ятайте декілька визначень.(…) Це орієнтир під час прийняття рішень…
Попередньо я переглянула повну версію відео інтерв’ю та виписала всі відповіді. Погляньмо на екран. (…….)
Цінності –
-
Це уявлення про цілі, яких треба досягнути.
-
Це те, що мотивує (підштовхує, спонукає) людину.
-
Це уявлення про те , що є правильним, а що – ні, уявлення про те, як має бути.
-
Це власний вектор руху. Осі координат ….
Але якщо говорити загалом, коли люди говорять про цінності, то мають на увазі щось дуже важливе та значуще для них , щось таке, що впливає на їхнє життя, що визначає напрямок і зміст їхньої поведінки.
Уявіть собі середньовічного лицаря і японського самурая, сучасну європейську жінку і жінку в ісламському традиційному суспільстві, будівника комунізму і молоду людину на пострадянському просторі. Їхні цінності очевидно будуть різнитися, а отже відрізнятимуться і погляди на минуле, теперішнє і майбутнє. Відрізнятиметься і поведінка.
Наші цінності формуються в процесі соціалізації. Цінностям не можна навчитися, їх можна лише відчути переживши, випробувавши на власному досвіді.
Спочатку, спілкуючись з родиною, з людьми зі свого найближчого оточення, ми починаємо розуміти, рамки прийнятної поведінки.
Далі, в процесі свого розвитку, взаємодіючи з багатьма іншими людьми, накопичуючи особистий досвід ми формуємо уявлення про те, що сприймається і підтримується суспільством, а що ним не сприймається та засуджується.
Ми вчимося співставляти власні потреби, інтереси, прагнення і межі можливої нашої поведінки.
Уявлення про цінності з’являється тоді, коли людина здатна відокремити саме значуще від другорядного.
Наприклад, несподівано для себе ви з’ясували, що ваші нові друзі вважають агресію та домінування ідеальним стилем для спілкування з людьми, а це суперечить вашим уявленням про дружбу, добросусідство. Ви опинилися перед вибором – залишитися у цій групі прийнявши таку модель поведінки чи вийти з групи і залишитись, можливо, на самоті.
Людина зі сформованими цінностями не тільки їх декларує, а й реально користується в повсякденному житті.
Інший приклад. Всі знають, що привласнювати чуже майно – це аморально і незаконно. А як щодо чужої праці? Як ми ставимось до списування, до плагіату, до піратського скачування в інтернеті?
Цінності вимагають стійкості, вміння відстоювати свою позицію. Це завжди вибір. Його важливо робити з розумінням, що поряд з вами інші люди і вони дуже різні і цінності їхні навряд чи будуть в усьому співпадати з вашими. Ми маємо ставитися до цінностей інших людей як до невід’ємної частини їхньої автономії. Та все ж варто враховувати систему цінностей іншої людини, якщо ви розмірковуєте запросити її до своєї команди чи ні. Цінності деяких людей чи груп є взагалі неприйнятними, навіть злочинними, їх не можна терпіти.
Загалом, молоді люди 15 – 17 років вже мають певні ціннісні орієнтири, Перевіримо?
Зверніть увагу на екран.
Перед вами перелік цінностей. Тут представлені цінності – норми, цінності – ідеали, цінності – цілі, цінності – засоби.
Подивіться поміркуй і оберіть декілька.
Я прошу, щоб ви не просто скористалися списком і випвдково вибрали якісь цінності.
Я пропоную вам скласти перелік, заснований на вашому досвіді, на вашому розумінні себе.
Тому використовуйте цю підказку як приклад, але не обмежуйтеся нею.
Зазвичай прийнято говорити так: «Скажи які твої цінності – і я скажу хто ти».!!!! Ваш вибір допоможе зрозуміти, що ви, скоріш за все будете відстоювати, якою буде ваша поведінка, дії та рішення в тій чи іншій ситуації. Погляньте на свій «автопортрет». Як вам? Завжди намагайтеся зрозуміти, що конкретно є вашим інтересом, до чого ви реально прагнете.
Наприклад, якщо на запитання, про те, що важливо для вас, ви відповідаєте: «Відносини, побудовані на любові», – це означає, що «Любов» – ваша особиста цінність.
Якщо ви говорите: «Хочу бути щасливим/щасливою», – то ваша цінність – «Щастя». Та не все так просто і однозначно.
Дивіться, якщо вас надихають історії успішних підприємців, можливо, ви цінуєте цілеспрямованість, або багатство, або успіх?
А якщо ви захоплюєтесь громадськими активістами, які намагаються змінити світ? – ви цінуєте ….. – хоробрість
-
або вірність своїм принципам,
-
або справедливість
-
або світ.
Цінності допомагають людині визначаючись з громадянською позицією, колом спілкування, професією, рівнем освіти, місцем роботи і місцем проживання, захопленнями…..
Тобто цінності активно впливають на наше самовизначення. В цій ситуації………
Зважте, що успішне самовизначення, скоріш за все, сприятиме максимальній самореалізації. коли ціннісні орієнтири не заважатимуть творчому саморозкриттю, не гальмуватимуть потенційні можливості, здібності і таланти людини.
А в окремих випадках ціннісні орієнтири можуть стати основою для того, щоб ви стали вищими ніж ви є насправді.
Кожен з нас є носієм
-
… індивідуальних цінностей («орієнтація на себе»), таких, що важливі для конкретного індивіда. ( Креативність, автономія, успішність, наполегливість, кар’єра, комфорт, багатство, здоров’я, родина, …)
-
групових цінностей («орієнтація на інших»), коли інтереси індивіда співпадають з інтересами спільноти до якої він входить. (Рівність, справедливість, довіра, солідарність, професіоналізм, популярність, самопожертва, відданість ….)
-
та загальнолюдських, глобальних тобто притаманних максимальній кількості людей (гідність, свобода, права людини, демократія, толерантність, багатокультурність…)
В цій ієрархії цінностей – загальнолюдські є ключовими, інтегруючими, визначальними як для суспільства так і для людини. Втрата, перш за все, загальнолюдських цінностей чи підміна їх фальшивими порушує суспільний баланс. Будучи незадоволеною перебігом суспільних подій, людина незадоволена й собою – учасником цих подій.
Українське суспільство живе в часи становлення та великих випробувань.
«(…) Сьогодні нам потрібні спільні ціннісні орієнтири, що зможуть об’єднати й повести українське суспільство вперед, разом, долаючи економічні й соціальні виклики».
Саме такою була ідея організаторів проєкту «Цінності нової України» ( 2015), який полягав у визначенні найважливіших соціокультурних цінностей, що консолідують Україну та мотивують її рухатись вперед.
Для початку були визначені перші три консолідуючі й мотивуючі ціннісні орієнтири нової України:
«Свобода», «Солідарність», «Економічне процвітання».
Це безумовно позитивно вплине на формування ціннісної матриці кожного громадянина України.
Конфуцій говорив: «Три шляхи у людини, щоб розумно чинити: перший, найблагородніший, – роздуми; другий, найлегший, – наслідування; третій, найгіркіший, – досвід
Обирайте який вам до вподоби, та не забувайте, що має визначати ваш вибір. Мені ж залишається завершити урок і побажати вам вдалого життєвого шляху та успішної самореалізації.
Створено з використанням матеріалів www.citizen.in.ua